شهردار مشهد در نامه ای بی سابقه، خطاب به رئیس فیلا، خواستار میزبانی مشهد از مسابقات جهانی 2019 شد. با این وجود فدراسیون کشتی ایران، خیلی راغب به برگزاری این مسابقات در ایران و حضور تیم ملی بزرگسالان ایران نیست. با این وجود آیا می توان به میزبانی مشهد از این رقابت ها امیدوار بود؟ گزارش "سمت و سو" را بخوانید.

آخرین روز آذرماه بود که میخائل مامیاشویلی، رئیس فدراسیون کشتی روسیه از توافق این فدراسیون با فیلا خبر داد که مبنی بر آن، شهر یاکوتسکِ روسیه، میزبان جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ خواهد بود. رقابت هایی که ۲۶ تا ۲۷ اسفندماه برگزار خواهد شد.

اعلام این خبر، علاقمندان کشتی در ایران و به ویژه مشهد را شگفت زده کرد. زیرا پیش از یاکوتسک، مشهد، آمادگی خود برای میزبانی این رقابت ها را اعلام کرده بود. حتی نماینده فیلا هم به مشهد سفر کرده و از امکانات این شهر، بازدید کرده بود.

اما روز پنجشنبه، دو خبر مهم انتشار یافت که موجب تقویت گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشت حق میزبانی به مشهد شد.

در ابتدا فرزاد فتاحی، مدیرکل و رزش و جوانان خراسان رضوی در گفتگو با “فارس” اعلام کرد که روز شنبه، نشستی در مقر فدراسیون کشتی در تهران با همراهی مسعود ریاضی، رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی برگزار خواهد شد تا در آن جلسه، میزبانی مشهد پیگیری شود.

از سوی دیگر محمدرضا کلایی، شهردار مشهد در نامه‌ای بی سابقه، خطاب به لالویچ، رئیس کنفدراسیون جهانی کشتی، مجددا بر حق میزبانی مشهد تأکید کرد و گفت: «با توجه به قطعی شدن حضور و دعوت از تیم جمهوری اسلامی ایران در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹، با افتخار آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی اعلام می کنیم تا بتوانیم همچنان به عنوان حامی در کنار کشتی ایران قرار داشته باشیم.»

کلایی در نامه خود با اشاره به سفر نماینده فیلا به مشهد و بازدید از امکانات و لوجستیک مشهد، نامه خود را چنین ادامه داد که «آن طور که از شواهد و قرائن بر می‌آمد، گزارش وی نیز از امکانات و لوجستیک مشهد مثبت بود. اما  متاسفانه چندی پیش اعلام شد به دلیل اینکه ایران در جام آتی حضور ندارد، میزبانی از مشهد به شهری در روسیه منتقل شده و در کمیسیون فنی اتحادیه افتخار میزبانی از مشهد گرفته شده است.»

او در انتهای نامه خود از «ناخرسندی» مردم مشهد بابت انتقال میزبانی به روسیه خبر داد و اشاره کرد: «این مساله باعث ناخرسندی مردم مشهد شد و با توجه به تدارکات انجام شده، مدیریت شهری را نیز متضرر کرد.»

کلایی در پایان، مجدداً بر آمادگی مشهد جهت میزبانی این مسابقات تأکید کرد.

نکته اینجاست که میزبانی روسیه از مسابقات جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹، هنوز در تقویم جهانی کشتی جایگذاری نشده و این مسئله می تواند ما را امیدوار به میزبانی از این مسابقات کند.

اما در این میان، خبر بدی هم وجود دارد که بر اساس آن، فدراسیون کشتی روسیه در نامه‌هایی جداگانه، به صورت رسمی از ۷ کشور آمریکا، گرجستان، کوبا، ژاپن، ایران، مغولستان و ترکیه دعوت کرده است.

در پایان باید اشاره کرد که مقامات فدراسیون کشتی در تهران، خیلی هم موافق میزبانی مشهد از جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ نیستند. رضا لایق، دبیر فدراسیون کشتی روز سه شنبه در گفتگو با ایسنا گفته بود: «با توجه به برنامه‌ریزی‌های کادر فنی و تقویم رقابت‌های تیم ملی، حضور تیم ملی بزرگسالان ایران در جام جهانی نمی‌تواند کمکی به تیم ملی و کادر فنی داشته باشد و چه بسا حضور  غیر برنامه‌ریزی شده و یکباره کشتی گیران بزرگسال ما در جام جهانی می‌توانست باعث مصدومیت آن‌ها نیز شود.» بر همین اساس است که گویا تصمیم گرفته شده که تیم ملی امید کشتی ایران به جای تیم ملی بزرگسالان در رقابت های روسیه حضور یابد.