نایب رئیس شورای شهر مشهد به اشاره به حواشی جدید پیرامون کیوسک‌های «راهنمای زائر» و «راهنمای سفر» گفت: آن دیدگاهی که هویت مشهد را فقط مذهبی و زیارتی می‌داند چه پاسخی برای این موضوع دارد که درآمد مدیریت شهر را از کجا باید کسب کنیم؟

به گزارش «سمت و سو»، حمیدرضا موحدی زاده، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در نطق پیش از دستور امروز خود در جلسه علنی این شورا، نکاتی درباب حواشی جدید ایجادشده پیرامون حذف عنوان «راهنمای زائر» و جایگزین‌شدن «راهنمای سفر» در کیوسک های گردشگری سطح شهر مشهد ایراد کرد که بر اساس گزارش «ایسنا» به اجمال در ادامه خواهید خواند:

 

– همه می‌دانیم فلسفه وجودی شهر مشهد در این رمز و راز نهفته که اگر وجود امام رضا (ع) نبود این جمعیت در این مکان گرد هم نمی‌آمدند و این شهر به شکلی که در امروز جهان اسلام مطرح است، شکل نمی‌گرفت.

– ما در این تردید نداریم که محوریت هویت شهر ما وجود مرقد امام رضاست و بی‌جهت افرادی مسائلی را که در ذهن کوچک خودشان  می‌گذرد را مطرح نکنند که جریانی می‌خواهد این هویت را از بین ببرد یا محو کند. اگر آن‌ها چنین حسی در درون خود دارند، مشکل خودشان است؛ ما که چنین حسی نداریم و معتقدیم هویت شهر ما با محوریت امام رضا (ع) یک هویت منشوری و چندوجهی است.

– آن دیدگاهی که هویت مشهد را فقط مذهبی و زیارتی می‌داند چه پاسخی برای این موضوع دارد که درآمد مدیریت شهر را از کجا باید کسب کنیم؟ اگر بنا باشد فقط به ۳۰ میلیون زائر خدمت رائه دهیم، این خدمات، سالانه ده‌ها هزار میلیارد تومان هزینه دارد از کجا باید این هزینه را به‌دست‌ آوریم.

 اگر می‌توانیم در جذب گردشگری سلامت و توریسم، گامی برداریم این کار را انجام دهیم. نیاییم انرژی را صرف این کنیم که مانع این تحولات شویم.

– بی‌خود جنگ مصنوعی درست نکنیم. اساساً فراتر از مشهد، ایران با امام رضا (ع) عجین شده است و فرهنگ ما اقتضاء این را دارد که از اولاد پیغمبر تکریم کنیم و او را محترم بشماریم.

– کلمه زائر و مسافر هر دو قشنگ هستند. در کنار یکدیگر هم می‌توانند باشند. اینکه بخواهد صحنه ساختگی درست شود که گویا یک برنامه‌ای در ذهن عده‌ای است که با تغییر تابلو می‌خواهند هویت مشهد را از بین ببرند، پذیرفتنی نیست. مگر می‌شود به فرهنگ شهری که ۱۲۰۰ سال در آن فرهنگ اسلامی و شیعی سابقه دارد، خدشه وارد کرد. به نظر می‌آید کمبود آگاهی وجود دارد که چنین ذهنیت‌هایی شکل می‌گیرند. امیدواریم با تصحیح روش‌ها چه از جانب ما، چه منتقدان، بتوانیم ایام بهتری را برای مردم شهرمان  بسازیم.