سعید باستانی، نماینده تربت حیدریه در مجلس با تاکید بر اینکه استانی‌شدن انتخابات مجلس، نقش احزاب را تقویت خواهد کرد، در عین حال تأکید دارد که شاید دو سه دوره باید صبر کرد تا احزاب بتوانند فراگیر شده و نیروهای متخصصِ لازم را برای انتخابات مجلس، تربیت و معرفی کنند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی خود با ایسنا، اظهاراتی درباره «استانی‌شدن انتخابات مجلس» داشته که در ادامه به مهمترین فرازهای آن اشاره خواهیم کرد:

– در قانون استانی شدن انتخابات، نقش مردمی بودنِ انتخابات مقداری کاهش پیدا خواهد کرد و بیشتر به سمت پررنگ‌تر شدن نقش احزاب و گروه‌های سیاسی می‌رود.
– اگر انتخابات استانی شود، نقش احزاب و جریان‌های سیاسی شناسنامه‌دار پررنگ‌تر خواهد بود و به همین دلیل در انتخابات استانی فردی که برای رای از شهرستان تعیین شده، ممکن است ۱۰ درصد رای را به دست بیاورد اما برای اینکه فردی بتواند رای استان را به دست آورد، باید در قالب گروه‌ها و احزاب باشد.
– در انتخابات داخل شهرستان، مردم به مفهوم واقعی به صورت عمومی و منطقه‌ای دخیل خواهند شد اما در انتخابات استانی نقش احزاب پررنگ‌تر خواهد بود.
– بخشی از انتقادات درست است و یک سری معایب دارد که نمایندگان به نوعی خود را وابسته احزاب می‌دانند تا وابستگی به مردم و به همین دلیل شاید از این نظر پاسخگو بودن نمایندگان به مردم به نوعی نسبت به حال حاضر کاهش پیدا کند.
– این قانون شاید مشارکت پایین‌تر مردم را نیز دربر داشته باشد و شور و هیجان انتخاباتی را که اکنون داریم، با استانی شدن نداشته باشیم.
– نگاه مردم به نماینده خود که مطالبه‌گری از نماینده، پاسخگو بودن، بیان مشکلات و دسترسی به نماینده است، در آن زمان (وقتی انتخابات مجلس، استانی شود) به نسبت شرایط فعلی مقداری کاهش پیدا خواهد کرد.
– در یک زمان طولانی دو تا سه دوره‎ای، بعد از شکل گرفتن احزاب و گروه‌ها و کادرسازی‌ها، ممکن است افراد پخته‌تر و توانمندتری به مجلس ورود پیدا کنند که البته این امر نیز چندان مسلم و مسجل نیست زیرا هنوز احزاب و گروه‌ها در کشور ما نهادینه نشده‌ند.
– این قانون هیچ تاثیری در اختیارات نمایندگان ندارد. به این دلیل که هنوز مبنای احزاب و گروه‌ها شکل نگرفته، نمی‌توان به این امر اعتقاد داشت که نگاه نماینده ملی یا منطقه‌ای خواهد بود.
– آسیب این است که آیا اول باید احزاب قوی باشند، بعد نمایندگان از دل آن‌ها بیرون بیایند یا انتخاب نمایندگان را استانی کنیم که احزاب مجبور شوند خود را شکل دهند. اکنون به نظر می‌‎رسد که اگر انتخابات استانی شود، احزاب مجبور هستند که شکل و شمایل جدیدتری بگیرند که این مساله حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می‌برد.